odzysk ciepla

Odzyskiwanie ciepła - czy to się opłaca?

Inwestorzy, którzy decydują się na zakup urządzeń chłodniczych, które mają służyć do schładzania mleka zazwyczaj zazwyczaj kupują urządzenia najbardziej cenionych, światowych marek. Związane jest to zawsze z dość dużym wydatkiem. Okazuje się jednak, że istnieje możliwość uzyskania podwójnej korzyści z pracy urządzeń chłodniczych. Wystarczy zainstalować agregat chłodniczy i połączyć go z nowoczesnym systemem odzysku ciepła firmy chelchowski. Taki system jest przyjazny dla środowiska. Nowoczesny system daje możliwość odzysku ciepła na poziomie nawet 70% ciepła, które do tej pory było tracone. Cały proces odbywa się przy bardzo niskim poborze energii, co wpływa na powstanie znaczących oszczędności w gospodarstwie.


W obiegu zamkniętym agregatu chłodniczego krąży czynnik chłodniczy, przykładowo marki Freon. Ciepło pobierane z mleka jest pobierane przez czynnik chłodniczy i następnie jest ono kierowane do wymiennika ciepła, który znajduje się w zbiorniku wody. Zbiornik jest wyposażony w spiralną, nierdzewną wężownicę, która odpowiada za równomierne nagrzewanie się wody w bardzo krótkim czasie, dzięki czemu można również wyeliminować straty ciepła na tym etapie. Woda, która znajduje się w zbiorniku jest ogrzewana nie tylko za pomocą wężownicy, ale także odbiera ciepło, które jest przenoszone przez czynnik chłodniczy agregatu. W rezultacie możliwe jest niemal natychmiastowe schładzanie mleka. Ponadto w ramach procesu schładzania i odzysku ciepła następuje ogrzanie określonej ilości wody użytkowej, która będzie służyła do celów sanitarnych, do temperatury wynoszącej nawet 70 stopni C. Jednocześnie wydajność schładzalników mleka ulega znaczącej poprawie.

Odzysk ciepła - sposób na oszczędzanie


odzyskiwanie ciepłaW wyniku działania powyżej opisanego systemu użytkuje się ciepłą wodę, która może być wykorzystana do podgrzania bojlera z wodą wykorzystywaną zarówno do mycia systemu ubojowego jak i schładzalnika. Obliczono, że na każdy jeden litr schłodzonego mleka, odzysk ciepła powoduje, że podgrzany zostaje jeden litr wody o około dziesięć stopni C. W zależności od poboru mocy przez system chłodzenia oraz w zależności od czasu schładzania temperatura wody będzie się kształtowała na różnym poziomie. System odzyskiwania ciepła jest powszechnie stosowany w wysoko rozwiniętych krajach Unii Europejskiej. Dzięki niemu corocznie generuje się bardzo duże oszczędności, zaś wydatek związany z instalacją takiego systemu ponosi się tylko raz. Zainwestowane pieniądze zwracają się w bardzo krótkim czasie.


Istnieje także możliwość pobierania ciepła z innych urządzeń chłodniczych, które chłodzą inne pomieszczenia w domach jednorodzinnych czy gospodarstwach. Na skutek wymiany ciepła można podgrzewać wodę użytkową w wymiennikach produkcji firmy chelchowski. Oferujemy wymienniki wykonane ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej, które posiadają wężownice. Wymienniki mogą stać na posadzce lub wisieć na ścianach w pozycji pionowej lub poziomej. Inwestycja jest bardzo opłacalna i z czasem wszystkie wydatki poniesione na jej realizację się zwrócą. 

O firmie

Nasza firma istnieje na rynku już 20 lat. Wdrożona przez Nas nowoczesna technologia obróbki stali, jak również najwyższej jakości stal nierdzewna-kwasoodporna pozwala na uzyskanie wyrobów o najwyższej jakości i niezawodności. Oferujemy kompleksową obsługę w zakresie produkcji urządzeń grzewczych takich jak wymienniki do pomp ciepła, zasobniki wody i instalacji grzewczych wykorzystujących urządzenia do pozyskiwania i przetwarzania energii odnawialnej, również z tradycyjnymi nośnikami energii(odzysk ciepłapodgrzewacze solarne) . Wybierając i instalując odpowiednie urządzenia takie jak podgrzewacze ciepłej wody czy też zasobniki wody można znacznie ograniczyć związane z tym koszty, a nawet całkowicie je wyeliminować. Więcej informacji...

Hydrofor i bezpieczeństwo użytkowania.
Hydrofor to główny element instalacji wodnych, które dostarczają wodę do naszych kranów. Warto się im przyjrzeć nieco bliżej. dalej ...

Hydrofor i jego budowa. Jaką rolę odgrywa presostat.
Hydrofor i jego budowa. To nie musi być skomplikowane, ale do czego służy presostat ? dalej ...

P.H.W.U. Chełchowski - podgrzewacze solarne ciepłej wody, zasobniki nierdzewne CWU, odzysk ciepła © 2024
Wdrożenie w oparciu o szablon TFJ - Joomla Templates - Szablony Joomla.

Powrót na górę strony