zasobnik ciepłej wody użytkowej
Dostęp do bieżącej ciepłej wody co prawda nie jest niezbędny, ale jednak jest wygodny, a jego brak jest właściwie niewyobrażalny, jeśli pomyślimy o codziennym prysznicu. Istnieje kilka sposobów zaopatrzenia w ciepłą bieżącą wodę użytkową mieszkań, jednorodzinnych domów, domków letniskowych itp. Jednym z najlepszych, a na pewno najnowocześniejszym jest zasobnik ciepłej wody użytkowej. Wiele zależy oczywiście od tego, jak duże jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę, niemniej jednak, jeżeli ktoś poszukuje skutecznych i wydajnych rozwiązań, to zapewne jego zapotrzebowanie jest duże; w przeciwnym razie wystarczałyby mu mniej stechnicyzowane sposoby pozyskiwania ciepłej wody użytkowej. Z pewnością o dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę użytkową można mówić wówczas, kiedy chcemy, by istniało kilka punktów poboru. Punktami tymi może być np. natrysk, umywalka i zlew kuchenny. Nawet jednak jeden punkt poboru może wymagać dostępu do dużej ilości ciepłej wody użytkowej – wystarczy pomyśleć o prysznicu, z którego korzysta kilka osób, by wyobrazić sobie zapotrzebowanie na wodę.
Zasobnik ciepłej wody użytkowej drugiemu zasobnikowi nierówny. Różnią się one swoimi parametrami, a co za tym idzie, nie każdy będzie odpowiedni do naszych potrzeb i oczekiwań. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy już zdecydujemy się na zakup i montaż takiego zasobnika ciepłej wody użytkowej dla naszych potrzeb? Przede wszystkim powinno nas interesować, czy zasobnik daje możliwość jednoczesnego poboru wody w kilku punktach – oczywiście jeśli nam na tym zależy. A jeśli tak, to oprócz możliwości jednoczesnego poboru wody powinno nas również interesować, czy w takiej sytuacji w każdym punkcie woda będzie miała taką samą temperaturę. Powinniśmy także dowiedzieć się, czy zasobnik ciepłej wody użytkowej daje możliwość natychmiastowego poboru ciepłej wody, ponieważ wbrew pozorom, nie jest to wcale takie oczywiste.
Pojemność zasobnika również powinna nas zainteresować, ponieważ w ogromnym stopniu wpłynie na komfort korzystania z niego i rzeczywistą natychmiastową dostępność ciepłej wody. Z innych kwestii, których również nie powinniśmy zlekceważyć, warto zwrócić uwagę na materiały, z których wykonano zasobniki oraz sposób ich połączenia z kotłem. Wreszcie, warto zainteresować się także szczegółowymi warunkami gwarancji, tj. tym, na jaki okres jest ona przyznawana przez producenta, jakie usterki obejmuje oraz czy istnieją jakieś możliwości jej wydłużenia. A skoro już mowa o gwarancji, warto też znać zasady serwisowe, których znajomość przyda nam się, gdyby przypadkiem zasobnik ciepłej wody użytkowej uległ jakiejś usterce. Wiadomo, że wówczas chcielibyśmy jak najprędzej dokonać jego naprawy, ponieważ awaria zasobnika to brak dostępu do ciepłej wody, co na dłuższą metę byłoby mocno uciążliwe. Dlatego też znajomość zasad serwisowych jest również kwestią, o którą powinniśmy zadbać przed dokonaniem ostatecznego wyboru zasobnika.