Hydrofor i jego rola w instalacji wodociągowej.

Niezbędnym elementem każdej instalacji wodociągowej jest hydrofor. Co to za urządzenie, do czego służy, z czego się składa? To pytania, na które niestety nie każdy zna odpowiedź.

Hydrofor to element instalacji wodociągowej, którego zadaniem jest utrzymanie stałego ciśnienia wody. Składa się on z kilku elementów- pompy, zbiornika ciśnieniowego, presostatu, zaworów odcinających, zwrotnych i bezpieczeństwa.

Najważniejszym, a zarazem największym elementem hydroforu, w którym zachodzi cała procedura jest zbiornik ciśnieniowy. Zbiornik wypełniony jest wodą i powietrzem. Pompa wtłacza wodę do zbiornika ciśnieniowego, jednocześnie powodując wzrost ciśnienia powietrza. W chwili osiągnięcia określonego pułapu presostat wyłącza pompę, a sprężone powietrze próbuje wypchnąć wodę na zewnątrz. I takim oto sposobem po odkręceniu zaworu woda wypływa z kranów czy innych zaworów poboru wody.

Kiedy ciśnienie spada, presostat ponownie uruchamia pompę, która wtłacza wodę, zwiększając przy tym poziom ciśnienia i cykl rozpoczyna się od początku. Reasumując, hydrofor i jego części składowe, to urządzenia, dzięki którym instalacja wodociągowa działa bez zarzutu, zapewniając nam stały przepływ wody.

 

 

Hydrofory i wymienniki ciepła solar. © 2014
Wdrożenie w oparciu o szablon TFJ - Joomla Templates - Szablony Joomla.

Powrót na górę strony