P.H.W.U. Chełchowski - podgrzewacze solarne ciepłej wody, zasobniki nierdzewne CWU, odzysk ciepła
Instalacje wodne i centralnego ogrzewania powstają najczęściej już na etapie budowania pomieszczenia, w którym mają pracować. Instalacje grzewcze, ze względu na swoją skomplikowaną konstrukcję, muszą być dobrze rozplanowane oraz odpowiednio zaprojektowane, a możliwości kompletnego wyposażenia budynku w taką instalację są właściwie jedynie na etapie jego budowania.
Każda instalacja centralnego ogrzewania działa na zasadzie rozprowadzania czynnika cieplnego po ogrzewanych pomieszczeniach. Czynnik zapewnia wymiennik ciepła i najczęściej jest to wymiennik ciepła przekazujący energię cieplną za spalanego paliwa poprzez wodę w rurach na ogrzewane pomieszczenia.
Centralne ogrzewanie, jak sama nazwa wskazuje, służy do ogrzewania pomieszczeń. Każda instalacja zaczyna się od kotła c.o., który służy właśnie jako wymiennik ciepła. Następnie systemem rurek aż do grzejników przepuszczana jest ogrzewana przez kocioł woda, dzięki czemu rozprowadzane jest po całym budynku ciepło.
Instalacje wodne służące do ogrzewania budynków to nie tylko rury ale również grzejniki, czyli potocznie kaloryfery. Natomiast czynnikiem cieplnym też nie zawsze musi być woda. Może to być również para lub powietrze. W zależności od wielkości obiegu instalacji czynnik cieplny może przemieszczać się naturalnie, grawitacyjnie, albo w sposób wymuszony, poprzez pompy. Używanie pompy jest konieczne na większych powierzchniach i w budynkach wyższych.
W praktyce dzisiaj nie stosuje się instalacji co z obiegiem grawitacyjnym. Praktycznie wszędzie używa się pomp, ponieważ jest do najlepszy sposób na emisję ciepła w ogrzewanym budynku.